MONTUJEMY ZESTAW DO PICKERA – zestaw 1

Nad polskimi wodami przy połowach gruntowych króluje rurka antysplątaniowa. Popularne rozwiązanie, ale czy nie ma nic prostszego i bardziej skutecznego? Oczywiście, że jest! Podstawowy zestaw pickerowy zbudowany jest na poczwórnym węźle. Nie ma w tym nic skomplikowanego i trudnego. A co najważniejsze jest dużo czulszy od popularnej rurki.

Jak zmontować podstawowy zestaw gruntowy ?

DSC_1426

Do zawiązania węzła potrzeba jest żyłka główna i kawałek żyłki przyponowej. Dwie żyłki łączymy za pomocą poczwórnego węzła. Czyli w skrócie przekładamy czterokrotnie i zaciągamy na mokro. Koniecznie trzeba zwilżyć węzeł przed zaciągnięciem. Wilgotny węzeł lepiej się zaciąga i żyłka jest mniej uszkodzona.

DSC_1416

Krótsza żyłka widoczna na zdjęciu to żyłka główna, dłuższa to przypon. Połączenie jest mocne i napewno wytrzyma nie jedną dużą rybę.

DSC_1417

Węzeł przed zaciągnięciem powinien się dobrze ułożyć. Tutaj dla zobrazowania, zawiązany jest na grubej plecionce.

DSC_1418

Odcinamy zbędny kawałek przyponu. 

DSC_1420

Na krótszym odcinku zawiązujemy krętlik (żyłka główna). Można bezpośrednio przywiązać koszyczek. Jednak zmiana na inną gramaturę lub ciężarek to konieczność ponownego zawiązania. Krętlik to spore ułatwienie dlatego warto z niego korzystać.

Odcinek żyłki głównej jaki powinniśmy zostawić to około 10-15 cm.

DSC_1424

Zestaw już zmontowany. Możemy zapiąć ciężarek lub koszyczek. Na końcu przypony przywiązujemy haczyk. Długość przyponu uzależniona jest od żerowania ryb. Jeżeli słabo żerują wydłużamy przypon. Brania pewne i szybkie, to krótki przypon.

Długości przyponów na jakie zdarza się łowić to 20 cm lub nawet 1m. Wszystko uzależnione jest od ryb i sposobu nęcenia.

DSC_1422

Wkrótce kolejny zestaw.

 

Tekst i Foto: Marcin Kostera

 

Tagged with: , , , , ,

Facebook