NORFIN SCANDIC 2

Wraz z nastaniem chłodniejszych dni trzeba zadbać o zdrowie i komfort. W domowym zaciszu wspomagamy się różnymi babcinymi środkami przekazywanymi z pokolenia na pokolenie. Na pewno te substancje rozgrzewają w chłodne i ponure dni wnętrze naszego organizmu. Jednak to nie wszystko, trzeba pamiętać o ciepłym ubiorze, który uchroni nas przed deszczem, chłodem bądź wiatrem. 

Rynek oferuje wiele kompletów odzieży, bardziej i mniej popularnych wśród wędkarzy. Ciekawą propozycją jest ubiór firmy Norfin, firmy która u nas w dalszym ciągu jest mało znana – w przeciwieństwie do rynku wschodniego. To właśnie tamten kierunek był głównym rynkiem zbytu, a od tego sezonu, także w naszym kraju Norfin jest coraz bardziej rozpoznawalny i łatwiej dostępny.

dsc_5985

Norfin Scandic 2 bo to o nim mowa, to kombinezon o bardzo dobrych właściwościach „mechanicznych”. Te cechy czynią go bardzo uniwersalnym, tak więc można go użytkować nawet cały rok. Nie straszna będzie lekka odwilż zimą, bądź zimna letnia noc, o jesieni i wiośnie nie trzeba wspominać, bo to bardzo przewrotne pory roku. Żeby nie być gołosłownym wszystko umieszczone jest na wewnętrznej części spodni oraz kurtki. W tym miejscu warto nadmienić, że ubiór jest dwuczęściowy, a więc bardzo wygodny i dużo bardziej uniwersalny. Zawsze chwalę takie rozwiązanie z prostego powodu – wielokrotnie zdarzało mi się, że musiałem ściągać górę stroju bo było za ciepło 🙂 mała rzecz, a naprawdę cieszy.

dsc_5862

Naszywka z przydatnymi informacjami

Popatrzmy na naszywkę, która informuje nas o odporności na wodę – w tym wypadku mamy wartość 6000mm słupa wody. Taki wynik uchroni nas przed lekkim deszczem i śniegiem. Nie musimy się obawiać nieprzewidywalnych warunków pogodowych. Ważną informacją jest przepuszczalność lub jak kto woli „oddychalność” stroju – ta wynosi 5000g/m3/24h. Jeżeli nikt nigdy nie zwracał na to uwagi to polecam sprawdzić jak taki strój zachowuje się w warunkach polowych. Ciało nie zapoci się, a to podnosi komfort ponieważ „mokra” skóra szybko traci ciepło. Wspomnę jeszcze, że wody nie przepuszczają tylko produkty gumowe i piankowe – które także nie oddychają. Więc decydując się na coś co nas ochroni przed deszczem, decydujemy się na zapocenie ciała. Owszem na rynku są dostępne produkty o prawie 25.000mm słupa wody jednak jest to inny przedział cenowy….

dsc_5866 dsc_5868

Oglądając spodnie, zwracam uwagę na szelki które są oczywiście regulowane. Nie ma obawy o spadanie spodni, oraz co ważne tył pleców, nerki są chronione materiałem. Jest też rozwiązanie dla osób które nie lubią szelek, można je po prostu odpiąć i zdjąć. W ten sposób mamy np. spodnie które służą do spinningowania z łódki. Producent zrobił szlufki, tak więc jest możliwość włożenia paska, żeby utrzymać spodnie – uwaga dla osób szczupłych 🙂

dsc_5878

W razie potrzeby mamy szlufki służące do przełożenia paska

 

dsc_5865

Szelki można bardzo wygodnie  odpiąć od spodni

 

dsc_5914

Kieszeń w spodniach jest głęboka i wygodna

Nogawki oczywiście są rozpinane za pomocą suwaka. Nie ma problemu, żeby nałożyć je na spore kalosze. Dodatkowo można całość spiąć rzepami. W tak zabezpieczonych nogawkach woda nie powinna dostać się do środka. Tak wiec nawet w razie wejścia do wody będziemy mieli suche stopy.

dsc_5891

Nogawki zapinane są na suwak

dsc_5873 dsc_5871

Spodnie posiadają dwie kieszenie zabezpieczone rzepami. Można w nich schować np. pudełko z przynętami lub po prostu ogrzać zziębnięte ręce.

dsc_5911 dsc_5903


Spodnie są bardzo wygodne i lekkie ! Z tyłu zabezpieczają dole partie pleców.

Do kompletu ze spodniami mamy kurtkę. Wykonaną z tego samego materiału i także oznaczona taką samą etykietą informacyjną. Główny suwak zabezpieczony jest gumą, przez to staje się praktycznie nieprzemakalny. Kołnierz jest bardzo wysoki dzięki temu chroni okolice szyi. Oczywiście nie może zabraknąć kaptura, wyposażonego w ściągacze. Po założeniu mamy praktycznie schowaną całą twarz. Bardzo wygodne w czasie wiatru i deszczu!

dsc_5978

Ściągacz przy kapturze

dsc_5982

Łatwa regulacja

dsc_5947 dsc_5942


Komplet doskonale sprawdzi się w chłodniejsze pory roku


Rękawy w kurtce posiadają materiałową ochronę którą możemy założyć na kciuk i ściągnąć za pomocą rzepa. Przydatna rzecz w najzimniejszych okresach.

dsc_5959 dsc_5954Zabezpieczenie w rękawach, polecane w wyjątkowo zimne dni.


Od strony wewnętrznej znajduje się  kieszeń w której można schować np. dokumenty, kluczyki.

dsc_6002

Wewnętrzna kieszeń

Od zewnątrz jest kieszeń która chroni przed deszczem. Zabezpieczona jest gumową otuliną co widać na zamkach. Takie zabezpieczenie skutecznie chroni przed dostaniem się wody do środka. Można bezpiecznie przechować na przykład dokumenty lub kluczyki od samochodu. Dostęp z zewnątrz jest bardzo wygodny – dlatego można przechowywać także telefon 🙂

dsc_5987 dsc_5996

Zewnętrzna kieszeń i jej zabezpieczenie.

Zachowanie nad wodą również jest bardzo ważne. Dlatego poniżej fotki z testu terenowego.

dsc_4577

dsc_4417

Tekst : Marcin Kostera

Foto: Marcin Kostera, Łukasz Gierach

Facebook