Platforma – stosować czy nie ?

Coraz częściej na zawodach spławikowych widzimy zawodników stosujących platformy pod kosze, czy decyduje o tym wygoda, mało stabilne kosze czy może „moda” ? Niedawno również zakupiłem sobie platformę, a co mnie do tego skłoniło postaram się opisać w tym artykule.

dsc_0356

W takich warunkach platforma pokazuje swoje zalety

Tak jak napisałem we wstępie w ostatnich miesiącach zacząłem się rozglądać za platformą pod kosz, przed zakupem popytałem kilku znajomych użytkujących platformy jak i tych którzy ich zwolennikami nie są. Dużo osób mówiło „po co Ci kolejny gadżet skoro masz tak stabilny kosz na „trzydziestkach szóstkach” „. Faktycznie moja Riva jest mega stabilna i nawet podczas finału Sensasa na Warcie w zeszłym roku, gdy ustawiłem kosz na głazach czułem się pewnie i komfortowo.11988462_1189918497690707_2747980800652258448_n Właśnie wtedy w mojej głowie krążyła jedna myśl – gdybym miał platformę to nie musiałbym się męczyć teraz w tych kamieniach z rozłożeniem 6 nóg. I tu jest pierwszy argument przemawiający za kupnem platformy ! Dużo wygodniej i łatwiej rozstawić jest na „trudnym” terenie 4 nogi platformy. Na rynku dostępne są również wersje z sześcioma nogami ale dla mnie osobiście jest to bez sensu z prostego powodu – tyle samo nóg ma kosz więc to nam życia nie ułatwi. Kolejny argument to możliwość wstawienia przednich nóg do wody podczas zawodów. Gdy brzeg jest nierówny i występują zatoczki a podczas zawodów sędzia zezwala wstawić przednie nogi do wody to właśnie dzięki platformie siedzimy 0,5m dalej równając się z innymi zawodnikami.

dsc_6877

Platforma to nie tylko zawody 🙂

Platforma to nie tylko gadżet dla zawodników. Na jednej z wypraw feederowych Marcin bardzo mnie zaskoczył gdy z bagażnika samochodu wyciągnął platformę i … fotel. „Ciężki” brzeg na którym przyszło nam wtedy łowić zupełnie uniemożliwiał rozłożenie wygodnego fotela z oparciem. Dla niedzielnego wędkarza jest to spory wydatek ale ile razy spotkaliśmy się nad wodą z taką sytuacją że wszystkie „wygodne” miejscówki były już zajęte a na pozostałych jedyne na czym można było usiąść to wiaderko. I właśnie w takich sytuacjach z ratunkiem przychodzi platforma.

dsc_0361 dsc_0349 Na wyposażeniu znajdziemy wygodną rączkę i solidne mocowania nóg

Te argumenty przekonały mnie żeby dokonać zakupu – tylko co teraz wybrać ? Na rynku jest wiele takich produktów, więc podstawowym kryterium wyboru będzie jak najmocniejsza i najbardziej stabilna konstrukcja. Platformy na 6 nogach odpadły na wstępie. Te z „dziurkowanej siatki” również. Moim zdaniem taka siatka jest podatna na wgniecenia. Długo szukałem aż w końcu znalazłem – wybór padł na platformę Eco System Gienek Gliny.

dsc_0347

Mocna i solidna konstrukcja

Platforma wykonana jest z grubej ryflowanej blachy połączonej nitami z solidną ramą zrobioną z aluminiowych profili. Całość jest dokładnie i porządnie zespawana – nie ma mowy żeby coś puściło. W komplecie znajdziemy 3 pary nóg o wymiarach : 33cm , 48cm , 73cm przyczepianymi pod spodem platformy na specjalnych mocno trzymających uchwytach.

dsc_0357

Trzy komplety nóżek transportujemy pod spodem w specjalnych uchwytach

Na dużą uwagę zasługują pokrętła dociskające nogi, są one pokryte gumą oraz mają kształt zębatki co znacznie ułatwia dokręcanie nóg podczas deszczu czy w przypadku gdy mamy mokre ręce.

dsc_0352 dsc_0348

Konstruktor przemyślał również opcję podłączenia do platformy kółek. Dwie dziury z tyłu i jedna z przodu pozwala na montaż układu jezdnego firmy Rive.

dsc_0350

Otwory do mocowania systemu transportowego

Na takim „wózku” zmieścimy dużo więcej sprzętu niż na koszu uzbrojonym w kółka. Całość jest pomalowana proszkowo na czarny kolor. Wymiary platformy są zrobione idealnie pod kosze Rive, ale bez problemu zmieścimy na niej kosz każdej firmy.

dsc_0355

Kosz RIVE idealnie pasuje do rozmiarów platformy

Podsumowując, platforma od tej chwili zakupu stała się moim nieodłącznym elementem ekwipunku czy to jadę łowić tyczką, matchem zabierając kombajn czy połowić feederem na wygodnym fotelu.

Tekst i Foto: Łukasz Gierach

Facebook