Portfel czy skrzynka ??? Co wybrać….

     Gdyby jeszcze parę miesięcy temu ktoś zadał mi pytanie co wybrać: portfel czy skrzynkę???? Odpowiedział bym  portfel!!!

Odpowiedz motywowałem wieloma latami spędzonymi nad wodami i najprościej w świecie widziałem czego chcę….. aż w końcu przyszedł dzień w którym wygrałem skrzynkę. Nagrodę chciałem sprzedać ale zacząłem się przyglądać dokładniej i analizować różnice między dwoma sposobami przechowywania przyponów.

Obraz 023a

Dylemat co wybrać …. Portfel czy skrzynka ????

Uświadomiłem sobie że mam w posiadaniu 11 !!!! portfeli…. Ilość mnie zaskoczyła, jednak każdemu przysługiwał jakiś cel. Jedne były tylko na komercję inne na rzeki, jeszcze inne płociowe, leszczowe, uklejowe, linowe .. każdy wyczynowiec wie o czym mówię. Warunki w jakich przychodzi się zmagać w trakcie zawodów wymuszają uniwersalność. Z jednej strony było to bardzo wygodne z drugiej nieporęczne, przewożenie wcale nie lekkich portfeli stanowiło często problem logistyczny. Takiego problemu nie miał bym gdybym łowił rekracyjnie i to ciągle w tych samych miejscach (wiedza czego potrzeba)

Obraz 032a

Portfel pomieści 80 przyponów

Obraz 097

Skrzynka pomieści 38 rodzaj haków, czyli odpowiednik prawie 10 portfeli…..

.

Na wstępie wspomnę że na portfele nie narzekałem, zwłaszcza że są praktycznie nie zniszczalne…. pisze oczywiście o modelach szytych. Klejone miałem, ale jakość wykonania pozostawiała dużo do życzenia…. potrafiły po całym dniu leżenia na słońcu wygiąć się w bliżej nie określony kształt !!!! w innych odklejały się gąbki po paru łowieniach… Z szytymi nigdy nie miałem problemu, z zewnątrz wyglądały może na zużyte (czyścioszkiem nie jestem i nie szoruję ich po każdym łowieniu) ale środek zawsze był idealny. W końcu to w środku mamy schowane haczyki i jeżeli mamy dbać to pilnujmy wnętrza . Bardzo dobrze opisuje się portfele, przyklejone opakowanie po haczykach nieomylnie określa jaki haczyki mamy w danym miejscu. Wystarczy dopisać długopisem rodzaj i grubość żyłki.

Obraz 039

Dobrze opisany portfel pozwala na szybką ocenę sytuacji, szybkie spojrzenie i wiemy co trzeba założyć

Obraz 099s

Miejsce na najważniejsze informacje dotyczące zawiązanego przyponu

W skrzynkach zrobione są specjalne miejsca do opisywania przyponów. Dla ułatwienia przedstawiam zdjęcie, od lewej :

MODEL haczyka

ROZMIAR haczyka

ŚREDNICA żyłki

Osobiście brakuje mi miejsca na napisanie rodzaju firmy produkującej haki oraz żyłki. Jednak ten problem przeskoczyłem używając do opisywania cienkiego markera. Odrobina wprawy i wszystkie informacje będą zapisane. Ciekawym rozwiązaniem w przypadku skrzynek jest specjalne miejsce do oznaczania długości przyponów. W boczku mamy otwory w których umieszczamy dołączone szpilki. Otwory są dokładnie w takiej samej odległości miedzy sobą jak mieszczące się w środku przypony. W jednym słupku pomieścimy spokojnie 20 haczyków. Wkładamy jeden za drugim uważając żeby równo układać. Wyciąganie jest bez problemowe, ponieważ jest bardzo dobry dostęp do haczyków. W portfelach trzeba haczyk najpierw wypiąć z gąbki i dopiero wyciągnąć. Niby nie ma problemu ale zdarza się że haczyki pękają z niewiadomych przyczyn.

Obraz 111

Skrzynka ma spore gabaryty ale reasumując zajmuje mniej niż portfele

Skrzynka ma wadę w postaci gabarytów….. jednak na obronę dodam że jest to jedna rzecz do przewożenia a nie kilka jak w przypadku portfeli. Poręczna torba, pokrowiec na siatkę, torba na sprzęt to tylko przykład gdzie można ją spakować. Bardzo przypadła mi do gustu solidna budowa „pudełka”. Nie straszne są spotkania z ostrymi końcówkami, nadmiernymi naciskami, nawet rzucenie na ziemie nie spowoduje zniszczenia. Zawiasy, zamknięcia są na tyle solidne że powinny wszystko wytrzymać.

Obraz 104

Zamknięcie jest bardzo solidne i wytrzymałe

Obraz 108

Zawias jest solidny i dobrze zamocowany bez luzów

Zabezpieczenie przed zniszczeniem mechanicznym to jedno co jednak z czynnikami zewnętrznymi ???? Błoto, piach, woda, słońce ???? Producent pomyślał także o tym lakierując odpowiednio materiały. Lakier jest na tyle solidny że zabezpiecza naszą zabawkę na lata. Lakierowanie nadaje również charakteru, wydaje się szlachetniejsze (wielu osobom przypadnie do gustu).

Obraz 026

Wybór konkretnego nośnika przyponów to sprawa indywidualna – można się ograniczyć np do dwóch portfeli lub przy większych potrzebach nabyć skrzynkę na przypony

Wybór co wybrać co sprawa indywidualna. Na ten sezon postawiłem na skrzynkę i po ukończeniu zobowiązuję się do rzetelnej opinii. Myślę że na pewno spełni moje oczekiwania i wymagania. Zniknie problem wyboru odpowiedniego piórnika bo wszystko będę miał ze sobą nad wodą.

Tekst i Foto.

Marcin „Kostek” Kostera

Facebook